Projeccions de curtmetratges 2023

PROPERAMENT

Les entrades a les exposicions i projeccions de curtmetratges són d’accés lliure.

Projeccions de curtmetratges 2022

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

El Jurat d’aquesta edició està format per:
Patxi Uriz (Director cinema), Santi Planet (Director curtmetratges) i Francesc Aguilar (Director programa MKC. Més que Cinema)

DILLUNS, DIA 4 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229)

Horari  20.00 h.

  • BEGET DE BELL NOU de Josep Rota (Documental) 16 minuts
  • THE CHAIN de Francesco Marisel (Ficció) – 12 minuts – Actors/Actrius: Aleix Muñoz, Kiko Demo
  • PURASANGRE de César Tormo (Ficció) – 15 minuts – Actors/Actrius: Ada Tormo, Enric Juezas, Verónica Andrés
  • MEMORIA de Fernando Liviano (Ficció) – 18 minuts – Actors/Actrius: Julio Vélez, Álex Tormo, David López
  • NIENTE DI GLAMOUR de Giovanni Conte (Ficció) – 1 minut – Actriu: Ilde Mauri
  • NACER de Roberto Valle (Animació) – 9 minuts
  • LLANA NEGRA d’Elisabet Terri (Ficció) – 19 minuts
  • Millor Curt en Català – Actors/Actrius: Ingrid Rubio, Elisabet Terri

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DIMARTS, DIA 5 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229)

Horari 20.00 h.

  • VELAS BLANCAS d’Emilio Giz (Documental) – 25 minuts
  • PARIPÉ de Rafa Puerto i Miguel Ángel Almanza (Ficció) – 10 minuts – Actors/Actrius: Juan Carlos Montilla, Ana Janer, Rafa Puerto
  • MARIVÍ d’Eva María Milara (Ficció) – 10 minuts – Actors/Actrius: Eva María Milara, Ray Ortega
  • HABIBI de Guillermo Cabot (Ficció) – 9 minuts – Actors/Actrius: Hicham Malayo, Bouchra Bouafia, Bruno Martin
  • PROCESO DE SELECCIÓN de Carla Pereira (Animació) – 4 minuts
  • COMO TÚ de Marco Gonzalvez (Ficció) – 12 minuts – Actors/Actrius: Marta Rodríguez, Paco Moya, Eliana Santamaria
  • L’ÚLTIMO SPEGNE LA LUCE de Tommaso Santambrogio (Ficció) – 20 minuts – Actors/Actrius: Valentina Bellè, Yuri Casagrande

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DIMECRES, DIA  6 D’ABRIL

CAN  SALETA  ( c/ Sant Jaume 225-229 )

Horari 20.00 H.

  • PERDONA, ESTAVA DORMINT de Daniel Doblon ( Ficció ) – 24 minuts – Actors/Actrius: Guim Puig, Gemma Brió, Mónica Van Campen
  • BABEL d’Alejandro San Martin ( Ficció ) – Actors/Actrius: Antonio Gil, Luz Valdenebro
  • SINO de Manolo Gago ( Ficció ) – 15 minuts – Actors/Actrius: Pepe Sevilla, Fran Ortiz
  • LES LARMES DE LA SEINE de Yanis Belaid – 9 minuts – Millor Curtmetratge d’Animació
  • LA TARDOR DE LA HISTORIA de Marcel Buisan ( Ficció ) – 23 minuts – Actors/Actrius: Enric Majó, Àlex Casanovas
  • CONTRA VIENTO….! NAVEGA ! d’Emilio Gil ( Documental ) – 14 minuts

HOMENATGE A JOSEP Mª FORN

PROJECCIÓ DEL LLARGMETRATGE “LA PIEL QUEMADA”

DIJOUS, DIA 7 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229)

Horari 20.00 h.

El passat més d’octubre, ens va deixar Josep Maria Forn i Costa, director, guionista i productor de cinema, calellenc de vocació, que va dedicar tota la seva vida al món del cinema.

Vinculat al Festimatge, des de la primera edició, cada any ens acompanyava en les activitats del nostre Festival i era membre del nostre Comitè d’Honor. Cal destacar que, des de la Direcció General de Cinematografia de la Generalitat, va donar suport i fou un dels impulsors de les Trobades Internacionals de Cinema 9,5mm a Calella.

Amb aquest acte d’homenatge, volem fer-li un reconeixement i tenir un record per a ell, per tota la col·laboració rebuda, i per la seva passió i dedicació al món de les imatges en moviment. I volem, també, que aquest acte serveixi per acomiadar-lo com hem cregut que a ell li agradaria: gaudint del seu cinema. 

I per a això, hem seleccionat per projectar el film “La piel quemada” (1967), una de les seves obres més importants. Aquesta pel·lícula està considerada un retrat analític i històric dels anys 60, sobre les relacions entre els habitants autòctons de Catalunya i els immigrants que van venir cercant treball i una vida millor.

Josep Mª, moltíssimes gràcies pel teu cinema i tot el que ens has donat. D.E.P.

GALA DE CINEMA D’AUTORS LOCALS

DISSABTE, DIA 9 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229)

Horari 20.00 h.

  • ANY DARRERE ANY de Martí Arañó (Documental) – 18 minuts
  • FLORES EN LA BOCA de Toni Trueba (Ficció) – 10 minuts – Actriu: Marta Hernández
  • CALELLA WHAT ELSE! de Jaume Forest (Reportatge) – 18 minuts
  • EL OLVIDO d’Hilario Marín (Ficció) – 13 minuts
  • CORRIOLS DE LLEGENDA de Sergi Ferrer (Documental) – 9 minuts – Premi Ciutat de Calella

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DILLUNS, DIA 11 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229)

Horari 20.00 h.

MATINAL DE CINEMA JOVE

  • EL PODER DE LA INFANCIA de Lolita Naranovich (Ficció) – 13minuts – Actors/Actrius: Andrey Noskov, Dimitry Murashev, Maksim Samokhvalov
  • LA BUTACA DE LA PUTA de Mar Navarro (Ficció) – 15minuts – Actors/Actrius: Cristina Fernández, Paloma Vidal, Héctor Navarro
  • ESPAÑA CONTRA EL ÁTOMO de Sergio Cabezudo (Documental) – 12minuts – Millor Curtmetratge Documental Amateur
  • LA ABUELA de María del Carmen Panadero (Ficció) – 19 minuts – Millor Curtmetratge Ficció Amateur – Actors/Actrius: Sophie Cuendet, Ismael Panadero, Mar Galera
  • POLVOTRON 500 de Silvia Conesa (Ficció) – 11minuts – Actors/Actrius: Núria Deulofeu, Gerard Matarí
  • LOS PATOS d’Ángela Arregui (Animació) – 7 minuts – Millor Curtmetratge d’Animació Amateur
  • HELTZEAR de Mikel Gurrea (Ficció) – 17minuts – Actors/Actrius: Haizea Osés, Mikel Arruti, Oier de Santiago

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DIMARTS, DIA 12 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229)

Horari 20.00 h.

  • ROSA ROSAE de Carlos Saura (Documental) – 6 minuts
  • VOLVEMOS EN 5 MINUTOS de Felipe Garrido (Ficció) – 5 minuts – Actors/Actrius: Jordi Gimeno, Mario Casullas, Matilde Gimeno
  • COMO CUALQUIER OTRO de Sergi González (Ficció) – 18 minuts – Millor Interpretació – Actors/Actrius: Javier Collado, Martina Caparrós, María Pedroviejo
  • TOTEM LOBA de Verónica Echegui (Ficció) – 23 minuts – Actors/Actrius: Isa Montalbán, Dèlia Brufau, Usue Álvarez
  • PARCHES de David Villarrubia (Animació) – 5 minuts
  • OF HEARTS AND CASTLES de Rubén Navarro (Ficció) – 15 minuts – Actors/Actrius: Jonathan P. Chambers, Luis E. Carazo, Jessica Spotts
  • PERDIDAS EN LONDRES de Luis Ribes (Ficció) – 4 minuts – Actrius: Valentina Moreno, Jacky Jacs
  • 27 MARZO 2020 d’Alessandro Haber (Ficció) – 12 minuts – Actor: Alessandro Haber

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DIMECRES, DIA  13 D’ABRIL

CAN  SALETA  ( c/ Sant Jaume  225-229 )

Horari  20.00 H.

  • INTENTANDO de Juan Manuel Montilla ( Ficció ) – 15 minuts – Actors/Actrius: Juan Manuel Montilla, Hugo Montilla
  • EL PALACIO DE LAS PIPAS de Beatriz Velilla ( Ficció ) – 12 minuts – Actors/Actrius: Pilar Serrano, Elena Rey, Pepe Olio
  • SOPHIA d’Alex Duck ( Ficció ) – 15 minuts – Actors/Actrius: Ariana Taaffe, Marga Arnau, Leticia Torres
  • KAMBANA de Samuel Pastor ( Documental ) – 16 minuts – Millor Documental del Certamen
  • INTERKOSMOS d’Álvaro Parrilla ( Ficció ) – 15 minuts – Actors/Actrius: Alexander Koll, Christian Stock, Daniel Drewwes
  • SETMANA SANTA de Gerard Miró ( Ficció ) – 9 minuts – Actors/Actrius: Hugo Barragán, Elisabeth Bonjour, Mariona Catalán
  • PORAPPÉ de Jesús Martínez ( Ficció ) – 9 minuts – Actors/Actrius: Aonhoa Grácia, Alfredo Zamora, Núria Prims

GALA  DE  CINEMA  DE  FOTO-FILM CALELLA – PROJECCIÓ  DE  CINEMA  AMATEUR

DIJOUS  DIA 14  D’ABRIL

CAN SALETA ( c/ Sant Jaume  225-229 )

Horari  20.00 H.

Produccions  de  Foto-Film  Calella

Dins la programació del Festimatge, dediquem una sessió al cinema propi, de casa, donant un cop d’ull a les produccions de l’Entitat.

“ Aquella  noia,  aquella solitud…” ( 1984 ): Idíl-lica història d’amor, amb guió d’en Quim Ribas adaptant d’un conte de Mercé Rodoreda, va ser la primera pel-lícula de la nostra Secció de Cinema i Vídeo. Va ser premiada en tots els festivals que va participar.

Amb motiu de celebrar aquest any el Centenari del Cinema en format 9,5 “ Pathé-Baby “, hem seleccionat el curtmetratge documental “ EL  CINEMA 9,5 – 40 Anys de Trobades Internacionals a Calella” ( 2013 ), un record d’agraïment a tots els aficionats que en aquestes quatre dècades, i encara avui dia, treballen per mantenir i reforçar la presencia del format degà del cinema amateur.

Una sessió prou interesant, entre nostálgica i actualitzada, dels projectes de cinema realitzats per la nostra entitat.

Finalment gaudirem d’unes imatges de la Calella de l’any 1923, enregistrades pel senyor Josep Guinart i cedides per la Filmoteca de Calalunya.

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DIMARTS, DIA 19 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229 )

Horari 20.00 h.

  • LUZ de Cristina Urgel (Ficció) – 15 minuts – Actors/Actrius: Marina Salas, Carmen Navarro, Fernando Vaquero
  • FUGA d’Àlex Sardà (Ficció) – 22 minuts – Actors/Actrius: Enric Auquer, Lluís Auquer, Carmela Auquer
  • DELIVERANCE de Michael Rue (Ficció) – 12 minuts – Actors/Actrius: Irina Bogomolova, Léa Trolliet, Alban Giacobino
  • COINCIDATE de Wei-Lin Chen (Animació) – 6 minuts
  • LOS ALMADRABOS de Pablo Almansa (Documental) – 20 minut
  • UN MAR MUERTO de Naha Bashia (Ficció) – 15 minuts – Millor Direcció – Actors/Actrius: Mahmod Abu Jazi, Khawia Debsi, Tomer Sharon

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DIMECRES, DIA 20 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229 )

Horari 20.00 h.

  • SKETCH de Joel García (Ficció) – 18 minuts – Actors/Actrius: Jorge Roelas, Octavi Pujades, Cristina Soler
  • 22ND OF APRIL de Cesare Maglioni (Documental) – 3 minuts
  • LAIA de Ruth Màez (Ficció) – 12 minuts – Actors/Actrius: Júlia Jové, Marta Marco, Meritxell Ané
  • EL BOSC DE LA QUIMERA de Roberto Antonio Fernández (Ficció) – 9 minuts – Actors/Actrius: Alexandre Jordá, Eduard Serra
  • VIAL d’Ameer Mohamad (Animació) – 5 minuts
  • HEURTEBISE d’Elisa Torres i Octavio Guerra (Reportatge) – 20 minuts – Trofeu d’Honor del Certamen
  • GALERNA de Paula Bello-Landesa (Ficció) – 5 minuts – Actors/Actrius: Javier Viana, Lucía Hernando
  • 17 MINUTOS CON NORA d’Imanol Ruiz de Lara (Ficció) – 19 minuts – Millor Guió – Actors/Actrius: Isak Férriz, Álex Silleras

28è TROFEU TORRETES DE CURTMETRATGES

DIJOUS, DIA 21 D’ABRIL

CAN SALETA (c/Sant Jaume, 225-229)

Horari 20.00 h.

  • STANBROOK d’Óscar Bernàcer (Ficció) – 19 minuts – Actors/Actrius: Jonathan D. Mellor, Àngel Fígols, Lucía Elizondo
  • EL CARNÉ de Xabi Vitoria (Ficció) – 15 minuts – Actors/Actrius: Gorka Aginagalde, Lander Otaola, Iñigo Salinero
  • OUTSIDE IS FREE d’Antoni Sendra (Ficció) – 17 minuts – Actors/Actrius: Àngel Fígols Llorach, Raúl Navarro, Leo de Bari
  • SORDA d’Eva Libertad i Nuria Muñoz-Ortín (Ficció) – 20 minuts – Millor Curtmetratge de Ficció – Actors/Actrius: Miriam Garlo, Pepe Galera, Santa Cruz García
  • ENTRE LES TOMBES de Romain et Thibault Lafargue (Ficció) – 19 minuts – Millor Fotografia – Actors/Actrius: Pascal Elso, Hervé David
  • YA SÉ QUE QUIERO SER DE MAYOR d’Eva Moreno (Ficció) – 1 minut – Actors/Actrius: Bruno Vellido, Juanca Vellido

MATINAL DE CINEMA JOVE

DIVENDRES DIA 22 D’ABRIL

SALA POLIVALENT LA FÁBRICA

Horari 10.30 h.

Projecció de Curtmetratges realitzats als tallers de L’INSTITUT EUCLIDES de Pineda de Mar